logo

 

 

 

21st NorCal RTNDA News Awards - 2001-2002

Radio-Television News Directors Association of Northern California.
Presented: Saturday, April 20, 2002, Horizon Casino Resort, Stateline, NV.

The 21st Annual Northern California RTNDA (Radio-Television News Directors Association) News Awards were presented Saturday evening, April 20th at the Horizon Casino Resort in Stateline, NV. KGO-AM talk show host Brian Copeland was the master of ceremony, with NorCal RTNDA president Peter Finch, News Director, KFOG-FM handing out the plaques. Peter thanked the outgoing and welcomed the incoming Board of Directors.

KCBS Radio was the big winner with 10 awards. Best newscast plaques for Class "AA" went to KGO-TV's "ABC7 News at Six" for 60 minutes and to KTVU FOX 2's "KTVU Channel 2 News @ 6" for 30 minutes; Class "A" to KDTV Univision 14's "Solo a Las Once" for 30 minutes. Radio Class "AA" to KGO-AM "KGO Radio Noon News" over 15 minutes and to KQED-FM "The California Report" under 15 minutes. Class "A" to KCNO-AM, Grass Valley, took both for "Morning News" and "PM News." One person News Department Lance Orozco, KCLU-FM, Santa Barbara, took home 6 plaques in the Radio "A" Class.

The Awards Banquet is the highlight of the three-day conference, which included sessions on: "Meeting the Talent Agents". "Student Tape Critiques", "A Foot in the Door with Don Fitzpatrick", "Covering Tragedy, from Ground Zero, to your own Backyard", "Beat Reporting: From the Statehouse to the Courthouse,-", "Writing Your Ticket to Success". "Meet the General Managers", "Humor and Commentary in the News", "The Reporter of the Future", and "Great Jobs Behind the Scenes". ABC News Correspondent, James Hickey, gave the luncheon address. RTNDA director at large, Janice Gin, handed out the Edward R. Murrow Awards for Region 2 at the Luncheon. Other events included exhibitors of newsroom products, station recruiters, tape critiques for news reporters and anchors climbing the ranks, and lots of fun things to do at Lake Tahoe. Audio tapes of the sessions are available.

Awards were presented to newsrooms in Northern California and Reno, in two divisions, "A" radio newsrooms up to 6 people and TV newsrooms up to 49 people, and "AA" radio newsrooms over 6 full time staff and TV newsrooms over 50 staff. The entries were judges by news managers from around the country. Over 225 entries were received from 27 stations.

A complete list of winners follows:

Television - Division "AA"

Best News Broadcast - 30 Minutes
KTVU, Oakland, “KTVU Channel 2 News at 6", Andrew Finalyson, news director; Janice S. Gin, associate news director; Lori Preuitt, producer; Dennis Richmond, Julie Haener, anchors.

Best News Broadcast - 60 Minutes
KGO-TV ABC7, San Francisco, “ABC7 News at Six", Kevin Keeshan, news director; Tracey Watkowski, assistant news director; Greg deRego, executive producer; Bill Green, producer.

Best Live or Breaking News
KTVU, Oakland, "Oakland Fire", Douglass "Chip" Vaughan, photographer/editor.

Best Special News Program
KOVR-TV, Sacramento, “The Condit Interview", Lisa Buckhout-Carr, producer; Jodi Hernandez, reporter; Paul Joncich, Jennifer Whitney, anchors; Dennis Marin, Elbert Mock, photographers.

Best Terror Attacks Coverage
KPIX-TV, San Francisco, "America Strikes Back", Dan Rosenheim, news director; Lisa White, assistant news director; and the KPIX news team.

Best Investigative Reporting
KRON 4 News, San Francisco, "Airport Security", Robbi Peele, producer; Vic Lee, reporter; Jim Joy, editor; Joe Riordan, photographer.

Best Multi-Part Series
KPIX-TV, San Francisco, "Artic Refuge: America's Treasure, America's Oil", Tim Didion, producer; Kate Kelly, anchor/reporter; Erica Hintergardt, photographer.

Best News Reporting
KOVR-TV, Sacramento, "18 Wheels of Terror", George Franco, reporter.

Best Feature Reporting Serious
KPIX-TV, San Francisco, "Keddie Murders", Patrick McCreery, producer; Manuel Ramos, reporter; Richard Villaroman, photographer; Paul Morrill, editor.

Best Feature Reporting - Light
KRON-TV, San Francisco, "Sights Unseen", Craig Franklin, producer/photographer; Brian Hackney, reporter; Alex Jonsson, editor.

Best Specialty Reporting
KTXL-TV, Sacramento, "The Legal Edge", Michel James Bryant, executive producer/host; Hugh McChord, director/videographer.

Best Sports - Segment/Feature
KTXL-TV, Sacramento, "The Perfect Bowler", A. Adam Housley, reporter; Tom Tedford, photographer/editor.

Best Weather - Segment/Story
KPIX-TV, San Francisco, "Stormwatch", Roberta Gonzales, weather anchor; Billy Poon, weather producer.

Best Traffic Reporting
KTVU, Oakland, "KTVU Channel 2 Traffic", Sal Castaneda, reporter.

Best News Writing
KPIX-TV, San Francisco, "Controlling Dogs: In the Public Eye", KPIX news team.

Best Reporter-Photographer-Editor
Fox Sports Net, San Francisco, "Arthur Lee: Stranger in a Strange Land", J. D. Pruess.

Best News Photographer
KNTV-TV, San Jose, "Bishoff Composite", Barton Bishoff, photojournalist.

Best Videotape Editing
KNTV-TV, San Jose, “Villarreal Composite," Mark Villarreal, editor.

Best Website
KRON-TV, San Francisco, "kron4.com", Michael Gay, internet coordinator; David Yirchot, internet producer; Stacy Owen, news director; Craig Marrs, station manager.

Television - Division "A"

Best News Broadcast - 30 Minutes
KDTV, San Francisco, "Solo a las Once", Sandra Thomas, news director; Vicenta Jauregui, producer.

Best Live or Breaking News
KEYT-TV, Santa Barbara, "Isla Vista Tragedy", Rebecca Millman, executive producer; and the KEYT news team.

Best Terror Attacks Coverage
KEYT-TV, Santa Barbara, "Terrorist Attacks", Courtney Parry, producer; and the KEYT news team.

Best Investigative Reporting
KFSN-TV, Fresno, "Baladullah: Terrorism in the Foothills", Kevin Quinn, reporter; Curt Rybaczyk, photographer.

Best Multi-part Series
KFSN-TV, Fresno, "Muslim 101, Muslim Family", Juanita Stevenson, reporter; John Ramos, photographer.

Best News Reporting
KEYT-TV, Santa Barbara, "Isla Vista Tragedy", Kelli Freeman, reporter; Dennis Funes, Herb Tuyay, videographers.

Best Feature Reporting - Serious
KFSN-TV, Fresno, "The Carpenters", De Anna McQueen, reporter; Dennis Silvas, photographer.

est Feature Reporting - Light
KOLO-TV, Reno, “Chief's Lunch", Terri Russell, reporter.

Best Specialty Reporting
KFSN-TV, Fresno, “Person of the Week", Warren Armstrong, anchor/reporter; Mark Pereira, photographer/ editor.

Best Sports-Segment/Feature
KION-TV, Salinas, "Palma - Championship Flashback", Brian Granfors, videographer.

Best Weather-Segment/Story (Tie)
KEYT-TV, Santa Barbara, "Key Weather at 5PM", Steve Stewart, chief meteorologist.
KTVN-TV, Reno, "Mike Alger's Weather", Mike Alger.

Best News Writing
KRNV-TV, Reno, "Afterburn", Joe Hart, anchor/reporter.

Best Reporter-Photographer-Editor
KUVS-TV, Sacramento, "Welcome to Mexico?", Pedro Calderon, anchor.

Best News Photography
KUVS-TV, Sacramento, "The Best of Albert Garcia", Albert Garcia, photojournalist.

Best Videotape Editing
KUVS-TV, Sacramento, " The Best of Albert Garcia", Albert Garcia, editor.

Radio - Division "AA"

Best News Broadcast - Under 15 Minutes
KQED-FM, San Francisco, "The California Report", Scott Shafer, host; Paguel Maria Dillon, reporter; Andrew Kissack, senior producer; Alexander Cohen, producer; Tamara Keith, director.

Best News Broadcast - Over 15 Minutes
KGO-AM, San Francisco, “The KGO Noon News", Mary Ellen Geist, Bret Burkhart, anchors.

Best Live or Breaking News
KCBS-AM, San Francisco, "Bay Bridge Accident", KCBS news team.

Best Special News Program
KCBS-AM, San Francisco, “Little Kabul", Mike Sugerman, reporter.

Best Terror Attacks Coverage
KGO-AM, San Francisco, "Terror Attacks", KGO news team.

Best Investigative Reporting
KCBS-AM, San Francisco, “Money Trail", Doug Sovern, Mike Sugerman, reporters.

Best Multi-Part Series
KGO-AM, San Francisco, “Living Off the Grid", Mary Ellen Geist, producer/reporter; Mark Stamos, engineer.

Best News Reporting
KCBS-AM, San Francisco, “Ground Zero", Doug Sovern, reporter.

Best Feature Reporting - Serious
KCBS-AM, San Francisco, "I'm Alive", Mike Sugerman, reporter.

Best Feature Reporting - Light
KGO-AM, San Francisco, “Fairway to Heaven", Bret Burkhart, producer/reporter.

Best Specialty Reporting
KCBS-AM, San Francisco “Energy Watch", Doug Sovern, reporter.

Best Weather - Segment/Story
KCBS-AM, San Francisco “Snow", KCBS news team.

Best Traffic Reporting
KGO-AM, San Francisco, “Chemical Spill", Stan Burford, Lin Durling, anchors; Gary Hanson, Mike Tracy, reporters.

Best News Writing
KCBS-AM, San Francisco, “Paddling McCovey Cove", Mike Sugerman, reporter.

Best Use of Sound
KCBS-AM, San Francisco, “Paddling McCovey Cove", Mike Sugerman, reporter.

Best Website
KCBS-AM, San Francisco, "kcbs.com", Gina Baleria, web writer.

Radio - Division "A"

Best News Broadcast - Under 15 Minutes
KNC0-AM, Grass Valley, "PM News", JoAnn Chartier, Tracy Corris, Rita Stevens, anchor/reporters; Mike Nickels, afternoon host.

Best News Broadcast - Over 15 Minutes
KNC0-AM, Grass Valley, "Morning News", Jim Kerr, news director/morning host; ", JoAnn Chartier, Tracy Corris, Rita Stevens, anchor/reporters; Tom Fitzsimmons, sports director.

Best Live or Breaking News
KCLU-FM, Thousand Oaks, “101 Accident", Lance Orozco, reporter.

Best Multi-Part Series
KCLU-FM, Thousand Oaks, “Eye on Education", Lance Orozco, reporter.

Best News Reporting
KCLU-FM, Thousand Oaks, “Islamic Center", Lance Orozco, reporter.

Best Feature Reporting - Serious
KCLU-FM, Thousand Oaks, “Islamic Center", Lance Orozco, reporter.

Best Feature Reporting - Light
KFOG-FM, San Francisco, "The Question Man", Peter Finch, news director.

Best Specialty Reporting
KNC0-AM, Grass Valley, "Show Me the Money", JoAnn Chartier, reporters.

Best Sports - Segment/Feature
KCLU-FM, Thousand Oaks, “Dos Pueblos Little League", Lance Orozco, reporter.

Best One-Person News Department
KCLU-FM, Thousand Oaks, “KCLU News with Lance Orozco", Lance Orozco, anchor.

Best Use of Sound
KFOG-FM, San Francisco, "Learning to Sing", Peter Finch, producer.


© Copyright 2003, Radio-Television News Directors Association of Northern California.